W jaki sposób umyć elewację?

czyszczenie elewacji

Budynki są narażone na działanie szeregu niekorzystnych czynników zewnętrznych, na elewacji pojawiają się rozmaite zabrudzenia. Wystarczą nawet opady deszczu lub intensywne podmuchy wiatru, aby tynk został pokryty brudem. Problemem są także glony i pleśnie, które niestety występują na ścianach. Z czasem powstają zacieki, które zwykle nie są na bieżąco usuwane, przez co potem trudno się ich pozbyć. Zanieczyszczenia wręcz wżerają się tynk, a mycie całego budynku staje się nie lada wyzwaniem. Im wyżej, tym trudniej, to samo dotyczy rozmaitych zakamarków i skosów. Warto regularnie czyścić elewację i ją konserwować w celu zmniejszenie podatności na zabrudzenia.

Co robić w przypadku brudnej elewacji?

Tynki mineralne są niestety podatne na zabrudzenia, co wynika głównie z ich nasiąkliwości. Gładkie powierzchnie łatwiej utrzymać w czystości, zachowują one swoje walory estetyczne przez wiele lat. Gorzej jest z chropowatym tynkiem ze względu na osadzanie się brudu w szczelinach. Na szczęście do dyspozycji są rozmaite sposoby na pozbycie się różnego typu zabrudzeń. Przy wyborze środków do mycia elewacji należy mieć na uwadze rodzaj zarówno powierzchni, jak i zanieczyszczeń. Inne preparaty stosuje się w przypadku zabrudzenia niż pleśni, glonów, korozji biologicznej. Jeśli problemem są tylko lekkie zabrudzenia, to wystarczy użyć czystej wody. Jeżeli powstały trudniejsze plamy i zacieki, to warto sięgnąć po specjalny środek przeznaczony do mycia elewacji, dodaje się go do wody. Zawsze należy zachować ostrożność, postępować zgodnie z wytycznymi producenta. Podczas mycia elewacji przy pomocy chemii powinno się mieć rękawice gumowe i maseczkę ochronną, aby sobie nie zaszkodzić. Należy również sprawdzić, w jaki sposób producent zaleca rozprowadzić preparat: za pomocą szczotki, szerokiego pędzla lub spryskiwacza.

mycie elewacji

Na zabrudzenia idealnie sprawdza się myjka ciśnieniowa, w przypadku której wystarczy zastosować czystą wodę, najlepiej gorącą. Dla uzyskania lepszego efektu można dodać detergent lub specjalny środek do mycia fasad. Do zwalczania glonów i pleśni służą odpowiednie środki przeciwko mikroorganizmom. Odkażają one dodatkowo powierzchnię. Jeśli ktoś nie ma czasu lub siły na samodzielne mycie elewacji, to zawsze może skorzystać z usług fachowca. Na rynku działa wiele firm, które oferują profesjonalne czyszczenie elewacji. Można liczyć na atrakcyjne ceny, szybką realizację usługi. Specjaliści dysponują wiedzą, doświadczeniem i nowoczesnym zapleczem technicznym, więc czyszczenie elewacji nie stanowi dla nich żadnego wyzwania. Dobiorą odpowiednie metody i środki do rodzaju powierzchni, typu zabrudzeń itd. Po profesjonalistach nie trzeba niczego poprawiać. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim i skutecznym odświeżeniu elewacji. Odzyska ona utracone walory estetyczne.

Related Posts